zapatos de mujer nike free puma zapatillas zapatos gucci botas de futbol nike presto gorras new era Gafas oakley bolsos louis vuitton Adidas Neo cinturones gucci zapatillas saucony zapatillas de moda Adidas Originals Adidas Yeezy nike air force polos lacoste Adidas Stan Smith Zapatos nike

 

 صفحه اصلی | درباره ما | ارتباط با ما | تبـلیـغات

 
 

 
    

رهبر معظم انقلاب سال 1400 را سال «سال تولید، پشتیبانی ها، مانع زدایی ها» نامگذاری کردند

 
 

 تصویر منتخب 

 
 

 پیوندها 

 

  شهرداري هاي اقليم بزرگ کاشان

  دانشگاهها و مؤسسات آموزش عالي کاشان

  روستاهاي منطقه کاشان

  صفحات ورزشي كاشان

  صفحات اخبار اقليم بزرگ كاشان

  مراکز ، دفاتر و کانونهاي غيردولتي کاشان

  پایگاههای اطلاع رسانی

  جستجوگرها

  خبرگزاری های داخلی

  دوستان پورتال خبري کاشان

  مراکز ، دفاتر و ادارات دولتی کاشان

 
 

 نرخ سکه و ارز 

 
  مشروح خبر    

جمعه 21 آبان 1395 - 42 : 12

نویسنده : پورتال خبری کاشان م . م

کد خبر : 18107

6206 بازدید


  دلتنگي هاي « شاطر حسين » براي کاشان

روايتي از ديدار نماينده کاشان و آران و بيدگل با شاعر انقلاب اسلامي « استاد خوش عمل کاشاني »


 
راوي : حسين قطني باف 

چند بار فقط تلفنی با استاد گفتگو کرده بودم و خیلی دوست داشتم از نزدیک ايشان را ببینم ، اما جور نمی شد . این بار در تماسی که با استاد داشتم بعد از احوال پرسی ، از وي پرسیدم میهمان می خواهی استاد؟ 
گفت : با کمال میل ، اما اسباب زحمت است ، محل ما دم دست نیست ... 
ولی وقتی گفتم آقای دکتر ساداتی نژاد نماینده مردم کاشان هم مشتاق دیدن شماست با خوشحالی گفت : بسيار خوب ، پس آدرس را بنویس « شهریار - فردوسیه - روستای یوسف آباد صیرفی » 
کمتر از دو ساعت به غروب آفتاب روز دوشنبه هفدهم آبان مانده بود که از تهران راهی خانه اش شدیم .
از جایی که حرکت کردیم تا آنجا ، حدود 60 کیلومتر می شد .
به شهریار که رسیدیم ، مکان یاب گوشی را فعال کردم اما اینترنت همراه ، فقط تا فردوسیه همراهی کرد و مجبور شدیم ، یوسف آباد صیرفی را پرسان پرسان پیدا کنیم. 
یوسف آباد صیرفی ، روستایی با محیطی خلوت و آرام که البته ظاهرش به روستاهایی که در ذهن داریم ، شباهت نداشت و بیشتر شبیه شهرکي بود که اتفاقا مسکن های مهر منطقه نیز در ابتدای این روستا بنا شده بود. 

خانه استاد در انتهاي کوچه اي بود که با نام يک شهيد متبرک شده است . 
وقتی پشت در منزل میزبان رسیدیم « طاهارضا » در را باز و با دیدن ما سلام کرد و با لحن شیرین کودکانه اش گفت : « بابابزرگم در طبقه بالا است بفرمایید »
« شاطرحسین » با صولت و هیبت علمایی در طبقه دوم به پیشواز آمد ، عبایی بر تن و چفیه ای بر دوش و رویی گندمگون و محاسنی که هنوز یکدست سفید نشده  ، با ما دیده بوسی کرد و خوش آمد گفت و از همان لحظه گپ و گعده شروع شد .


اندکي پس از سلام و احوال پرسي و خوش و بش ابتداي ديدار  ، میزبان را به میهمان ویژه و دو همراه او معرفی کردم . خیلی کوتاه گفتم :
« استاد عباس خوش عمل کاشانی » ، متولد سال ۱۳۳۷ کاشان ، شاعر انقلاب اسلامی و دفاع مقدس ، طنزپرداز ، روزنامه نگار  و ویراستار که در شعر طنز ، خود را « شاطر حسین » می خواند . 
از یاران کیومرث صابری در گل آقا و رفیق گرمابه و گلستان علیرضا قزوه و احمد عزیزی است .
استاد خوش عمل در دهه ۶۰ وارد حرفه روزنامه نگاری شد و  در زمره السابقون حوزه هنری هم هست و تا کنون هفت جلد از آثار جدی و طنز  ایشان چاپ شده است .
آخرین بار خبرگزاری فارس در اسفند سال ۱۳۹۲ در آیینی از این شاعر متعهد و انقلابی تکریم کرده است .
همشهری فرهیخته ما صاحب دو فرزند و از ۳۰ سال پیش ساکن شهریار استان تهران است و از چندین سال پیش به دلیل ابتلا به بیماری ام اس کنترل شده ، دیسک کمر و سیاتیک در این گوشه از پایتخت خانه نشین شده است »

بعد از این معرفی اجمالی ، شعری را که آقای « جواد جهان آرایی » شاعر ديگر کاشاني در وصف استاد خوش عمل سروده و چند روز پیش آن را بازنشر داده بود ، به نیابت از او خواندم .
صبا بنگری گر تو « عباس » را .......... همان « خوش عمل » ، مرد احساس را
بگو از منش شکوه بی حد و مر .......... کجا رفته ای ، ای « گل آقا » پسر
چرا از نظر ها تو پنهان شدی .......... مگر ای گل من پریشان شدی
نه ( اندیشه شهرک ) تو را خانه است .......... که کاشان تو را شهر و کاشانه است
هر آنکس که دشمن ، تو را کور باد .......... خمار از سرت تا ابد دور باد
تو ای شاعر « پاتنوری » بیا .......... تو را میل گر نیست زوری بیا
ز یاران دیرین سراغی بگیر .......... به کف از محبت ایاغی بگیر
الا ای ملقب به « شاطرحسین » .......... بیا در  « پگاه ترنم » بیا
بیا تا شبی هم نشینی کنیم .......... ز باغ ادب خوشه چینی کنیم
تو ای یار خوش خوی و دیرين ما .......... محبت بکن سوی کاشان بیاسپس استاد « خوش عمل کاشانی » سخنانش را با یاد کاشان آغاز و از اینکه نمی تواند زود به زود به زادگاهش سر بزند ابراز دلتنگی کرد و  گفت : « آرزو دارم تا زنده ام ، برای زندگی به کاشان برگردم » .
استاد سپس با قرائت شعری در وصف کاشان ، اوج علاقه و وفاداری و تعصب خود را به زادگاهش نشان داد .   
کاشان من ! ای مهد هنرهای دل انگیز .......... موسیقی و نقّاشی و شعر و ادب و خط
اسلیمی معماری ایران وطن توست .......... سرمشق هنرهای گرانقدر نه منحط
ترحیبگر فرش تو بسیار نفوسند .......... از  «برن » و « وین » تا « پکن » و « دهلی » و « مسقط »
شن زار  «مرنجاب» تو نازم که روانکوش .......... در دشت کویر است ، صفابخش تر از شط
سرچشمه ی «فین» تو یکی نهر بهشتی است .......... کافرشته بر آن بال و پر آراسته چون بط
هم «قمصر» و هم «برزک» و هم«دُرّه» و هم «خُنب» .......... روضات بهشتند گل افشان و مخطّط
از خلد ، چو تبعید شدند آدم و حوّا .......... شد خاک تو بر مقدمشان منزل و مهبط
بر خاک  « سیلک » تو اگر سجده نماییم .......... از برکت آنیم قوی چنگ و  مسلّط
خاک تو اگر در عوض سرمه فروشند .......... انبوه شود مشتری ، افزوده شود قط
در وصف تو بس قطعه و بسیار قصیده .......... پرداخته شد با غزلیات و مسمّط
تقدیم تو بادا ز هنرمند و  هنردوست .......... شعر خوش جاویدزی از نغمه ی بربطدر ادامه ، استاد خوش عمل با گفتن نام و ذکر خير برخی شعرای کاشان و انجمن ها ادبی این شهر ، مرحوم مشفق کاشانی را  پدر معنوی خود خواند و گفت : استاد مشفق کاشانی وقتی زنده بود حامی و پشتیبان من بود . 
استاد خوش عمل با اشاره به دفن مرحوم مشفق کاشانی در بهشت زهرا هم گفت : حیف که مسؤولان کاشان حتی برای دفن مشاهیر و مفاخر خود در این شهر هنوز جا و مکانی را تعیین نکرده اند .
شاطرحسین همچنين از کسادی کار ویراستاری و بی مهری روزگار گفت و از اینکه توانایی جسمی برای پیگیری استیفای حق بیمه از دست رفته خود را ندارد ، ابراز تاسف کرد . 
استاد در عین حال با مناعت طبع و بزرگ منشی گفت :  البته در این دوره و زمانه از کسی انتظاری ندارم و همه گرفتار برنامه ها و مشغله هاي خود هستند  . 
صحبتهای آقای خوش عمل با لهجه شیرین کاشانی اش ، تازه  گل انداخته بود ، از خاطراتش می گفت و از دوستانی که گاه فقط از طریق تلفن با آنها تماس دارد و از لب تاب و فضای مجازی که همدم اوقات فراغتش است و ما هم به صحبتهاي او دل داده بوديم که طاهارضای کوچولو  با شنيدن صداي اذان مسجد محل ، در همان لحظه ،  وسط اتاق پذیرایی ، مهری بر فرش نهاد و به نماز ایستاد . 
مجال کم بود و راه طولاني و آسمان باراني و ترافيک در پيش و بايد براي ترک منزل از ميزبان رخصت مي خواستيم . 

حسن ختام اين ديدار صحبتهاي آقای دکتر ساداتی نژاد بود . 
نماينده مردم کاشان و آران و بيدگل شعر را یکی از کهن‌ترین گونه‌های ادبی و شاخه‌ای از هنر دانست و گفت : شعر ابزاری برای بیان اندیشه‌ها ، احساسات ، حرفها و گفتنى‌هاى شاعر است .
دکتر ساداتي نژاد افزود : می توان با ابزارِ شعر و از طریق معرفی فرهنگ دینی و ارزشهای اخلاقی و انسانی ، شنونده را به راه راست و درستی هدایت کرد و یا اینکه بالعکس ، با ترویج رذایل او را به بیراهه برد و منحرف کرد ؛ بخصوص امروزه که متأسفانه، رسانه های نوین می کوشند به اشکال گوناگون و گسترده، فرهنگ دینی و اسلامی را آماج حملات و تهاجم خود قرار داده و نسل های جوان را نسبت به ارزشها بی تفاوت کنند.
وي گفت : با اين حال امروز به برکت انقلاب اسلامی، تعداد شاعران متعهد و مسلمان و انقلابی در کشور کم نيستند و انقلاب ، افقهای نوینی را مقابل دیدگان آنها قرار داده است. 
سيد جواد ساداتي نژاد افزود : امروز هم مثل سالهای پس از پيروزی انقلاب اسلامی، يکی از ابزارهای اصلی و مؤثر در مبارزه با دشمنان انقلاب، شعر است و انصافاً بايد گفت يکی از اين شُعَرايي که در اين عرصه زحمت فراوان کشيده « استاد خوش عمل کاشاني » است که متاسفانه این شاعر انقلاب و دفاع مقدس آنگونه که شایسته است در شهر و ديارش معرفي نشده و به همین دلیل در بین جوان ترها چندان شناخته شده نیست.
وي تصريح کرد : باعث تاسف و تاثر است که گاه از برخی افراد که دیدگاه های التقاطی و انحرافی داشته و گرایش و تعلق خاطری به مفاهيم ديني و انقلاب اسلامی ندارند، تجليل مي‌شود اما به هنرمنداني که عمر خود را براي اسلام و انقلاب مصروف کرده اند ، بی توجهی می شود و از آنها تجليل نمی شود. 
نماينده مردم کاشان و آران و بيدگل ابراز اميدواري کرد :  اشعار استاد خوش عمل، همواره زنده و پويا بوده و در خدمت اهداف انقلاب اسلامی، دین و وحدت جامعه باشد و شاعران خوش ذوق و خوش قريحه ی منطقه کاشان و آران و بيدگل راهِ پر افتخار شعرای نامدار اين خطه را ادامه دهند و با سرودن اشعار پر مضمون و قوی، معارف اسلامي را بيش از پيش گسترش دهند و با ابزار شعر، هویّت فرهنگى منطقه را بیش از پیش معرفی و تقویّت کنند .
دکتر ساداتي نژاد برای استاد خوش عمل کاشاني آرزوی بهبودي و صحت و سلامت و از میهمان نوازی او تشکر کرد و گفت :  جاي شما در کاشان خالي است و ان شاءالله شرايط زندگي جنابعالي در زادگاهتان مهيا و فراهم شود . 
نماينده مردم کاشان و آران و بيدگل در آخر با اهدای نسخه ای نفیس از دیوان حافظ به اين شاعر انقلاب اسلامي ،  او را تکريم کرد .

پس از ثبت يک عکس جمعي از خدمت استاد مرخص شديم ، ساعتي از مغرب گذشته بود ، باران معابر تهران را خيس کرده و حرکت خودروها در مسير منتهي به ميدان آزادي کند شده بود . 
ترجيح دادم از همسفران جدا و با قطار شهري بقيه مسير را طي کنم ، به محض اينکه از آقاي ساداتي نژاد و همراهان او خداحافظي کردم ، استاد خوش عمل تماس گرفت و پس از محبت و ذره پروري ، گفت : « آقاي ساداتي نژاد را جوان فعال و دغدغه مندي يافتم که براي رسيدگي به مشکلات حوزه انتخابيه اش آرام و قرار ندارد ، فقط به او بگوييد با اين حجم فعاليت ، سلامتي اش را فراموش نکند »      در همین زمینه بخوانید :  نگاهی به زندگی نامه « شاطر حسین »

برای آگاهی از آخرین اخبار و پیوستن به کانال تلگرامی پورتال خبری کاشان اینجا کلیک کنید.

امانت داری و اخلاق مداری
استفاده از این خبر فقط با ذکر منبع "پورتال خبری كاشان" مجاز است.


 


 

 گزارش تصویری 

 
 

 ارسال تبلیغات 

 

 

 تبلیغات 

 

مشهد اردهال کاشان 

 مطالب ویژه 

 

 خوب بودن کافی نیست 

 آقا اجازه ما اعتراض داریم! 

 آنچه از جنگ نیاموختیم 

 حیات پشت درهای بسته – مرثیه ای برای کتابخانه های عمومی شهر 

 آیا همه انواع کارمندی بد است؟ 

 کارمند نشو ! 

 جنگ و گریز ادبی با نظام شاهی! 

 وزارت جهاد کشاورزی به سلاله السادات کاشانی رسید 

 تدوین ۲۵ راهبرد برای رفع چالش های بخش کشاورزی 

 از پنجشنبه جمعه های وزیری تا وزارت کشاورزی و ادامه تا خیابان پاستور 
 

 پربازدیدترین 

 
 دانشجوی کاشانی پژوهشگر برتر کشور شد

 آيين حفظ خواني قرآن؛ ميراث معنوي کاشان / عدو شود سبب خير اگر خدا خواهد

 به بهانه برگزاري يك مراسم عجيب واين بار به نام تجليل روز خبرنگار و به كام....

 مرغ همسايه غاز است

 تير كاليبر دشمن قلب بزرگ سردار علي معمار را شكافت و به قلب بي سيم چي با وفايش

 گفت‌وگو با گوينده كاشاني اخبار راديو

 بر سر آرمان هاي نظام و انقلاب و ولايت با هيچ احدي معامله نمي‌کنم

 علامه آقا سيد محمد علوي بروجردي عالمی که بیش از 50 بار شفای بوعلی را تدریس کرد

 تدوین پایان نامه های دانشگاه پیام نور کاشا ن در حفظ و احیای میراث مکتوب عالمان و فقیهان ملی

 برگزاری بزرگترين مراسم آييني محرم در نوش آباد

 نخستین کلینیک شبانه‌روزی دندانپزشکی در کاشان افتتاح شد

 33 کشور جهان مقصد کالاهای تولیدی صادراتی کاشان

 19 رمضان سالروز درگذشت غیاث الدین جمشید کاشانی

 از کتاب فرزند علی در کاشان رونمایی شد

 20 درصد کاندیدهای شورای شهر کاشان جوانان 25 تا 30سال هستند


cialis erfaring cialis i norge hva er kamagra viagra effekt viagra nettbutikk levitra eller cialis viagra norge cialis uten resept cialis pris cialis efeitos secundarios cialis bula kamagra gel comprar viagra farmacia viagra infarmed levitra comprimidos kamagra gel kamagra portugal

کليه حقوق اين سايت متعلق به پورتال خبری کاشان می باشد و استفاده از مطالب با ذکر منبع بلامانع است  
Designed & Powered by RayanMand

cheap canada goose jackets belstaff outlet parajumpers outlet timberland outlet peuterey jackets uk peuterey jacket canada goose sale uk parajumpers sale belstaff uk peuterey uk duvetica uk canada goose milano duveticapiumini parajumpers outlet segusino woolrich outlet barbour italia canada goose uomo giacca barbour canada goose roma belstaff outlet piumini duvetica canada goose outlet belstaff pelle peuterey saldi barbour giacca canada goose italia belstaff milano barbour uomo parajumpers segusino belstaff uomo canada goose prezzi
viagra gnrique viagra pour femme cialis gnrique cialis en ligne levitra gnrique levitra prix kamagra 100 kamagra 100mg kamagra kopen kamagra online cialis bijsluiter cialis kopen viagra kopen viagra online