zapatos de mujer nike free puma zapatillas zapatos gucci botas de futbol nike presto gorras new era Gafas oakley bolsos louis vuitton Adidas Neo cinturones gucci zapatillas saucony zapatillas de moda Adidas Originals Adidas Yeezy nike air force polos lacoste Adidas Stan Smith Zapatos nike

 

 صفحه اصلی | درباره ما | ارتباط با ما | تبـلیـغات

 
 

 
    

رهبر معظم انقلاب سال ۱۳۹۹ را سال «جهش تولید» نامگذاری کردند

 
 

 تصویر منتخب 

 
 

 پیوندها 

 

  شهرداري هاي اقليم بزرگ کاشان

  دانشگاهها و مؤسسات آموزش عالي کاشان

  روستاهاي منطقه کاشان

  صفحات ورزشي كاشان

  صفحات اخبار اقليم بزرگ كاشان

  مراکز ، دفاتر و کانونهاي غيردولتي کاشان

  پایگاههای اطلاع رسانی

  جستجوگرها

  خبرگزاری های داخلی

  دوستان پورتال خبري کاشان

  مراکز ، دفاتر و ادارات دولتی کاشان

 
 

 نرخ سکه و ارز 

 

  مشروح خبر    

چهار‌شنبه 29 آذر 1396 - 7 : 14

نویسنده : پورتال خبری کاشان م . م

کد خبر : 20208

4417 بازدید


  زحماتی که کوچک شمرده می شود

یادداشت حسين قطني باف در رد برخی اظهارنظرها درباره شورای نظارت بر نمایش کاشان


 

مدتی پیش سید مجتبی جدی یکی از هنرمندان تئاتر کاشان ، « شورای نظارت بر نمایش » این شهرستان را شورای سانسور اطلاق کرد و گفت : « برخی اعضای این شورا با علم روز آشنا نیستند و تخصص و دانش کافی ندارند ».

طبق مصوبه شورای عالی انقلاب فرهنگی ، تمام نمایش‌هایی که در تالارهای تئاتر یا تالارها و فضاهای دولتی و غیردولتی به نمایش گذاشته می‌شود و یا به هر نحو در معرض استفاده عموم قرار می‌گیرد باید پروانه نمایش خود را از ادارات فرهنگ و ارشاد اسلامی و شورای نظارت بر نمایش دریافت کنند.
شورای نظارت بر نمایش شهرستان‌ها متشکل از یک نفر کارشناس دارای بینش و اطلاعات اسلامی و آشنا به مسایل هنری به تأیید اداره تبلیغات اسلامی شهرستان ، دو نفر کارشناس دارای بینش سیاسی، اجتماعی و آشنا به مسایل نمایش و تئاتر و دو نفر کارشناس تئاتر است.

هنوز یک هفته از اظهار نظر سید مجتبی جدی نگذشته بود که اجرای « نمایش بینوایان » در کاشان بهانه ای شد تا نویسنده و کارگردان این نمایش هم در مصاحبه و برخی گفتگوهای خود با ابراز نارضایتی از حذف سه صحنه نمایش خود در شورای نظارت ، به شدت از این شورا انتقاد کند.   

حمید آخوندنصیری گفته بود: « کاشان در حوزه نمایش ، تحت نظارت شدیدتری نسبت به شهر مذهبی قم قرار دارد و ضوابط این شورا با همه جای ایران فرق می کند. » 
وی در پاسخ به نقد یکی از هنرمندان خارج از کاشان به نمایش بینوایان هم گفته بود : « بیایید کاشان و از هوای مسمومی ! که هنرمندان این خطه استشمام می کنند بهره ببرید ... »   

البته عجیب نیست اگر نویسنده یا کارگردانی مثل آقای آخوندنصیری به اثرش بنازد و ببالد ؛ طبیعی است برخی هنرمندان به اثر خود چنان می نگرند که گویی امتداد جسمی آنان است و چنین حس تملکی عادی است، برای همین برخی از آنها مطلقاً نمی پذیرند کسی اثرشان را نقد کند چه رسد به اینکه یک شورای قانونی بخواهد اثر آنها را ویرایش و پیرایش کند؛ برای همین سریع برآشفته می شوند و لب به شکوه باز می کنند. 

آخوندنصیری به همقطار خود می گوید : « کاش نمایش اینجانب ، بدون سانسور و ممیزی اجرا می شد »     

گرچه توقع این بود که در قبال این انتقادات در آستانه برگزاری جشنواره تئاتر مهر ، رئیس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی کاشان از کیان شورای نظارت بر نمایش این اداره دفاع کند ، اما سکوت آقای مصطفی جوادی مقدم باعث شد ، یکی از اعضای شورای نظارت بر نمایش ، باغیرمنصفانه دانستن این انتقادات ، در یادداشتی به سخنان آقای آخوندنصیری واکنش نشان دهد.

آقای عبدالرضا تولیت که سابقه خوانش بیش از 2 هزار متن نمایشی را در 7 سال اخیر در کارنامه خود به ثبت رسانده ، به عنوان کارشناس دارای بینش و اطلاعات اسلامی و آشنا به مسایل هنری با معرفی اداره تبلیغات اسلامی کاشان ، عضو  شورای نظارت بر نمایش این شهرستان است .  

وی  با بیان اینکه مصوبات شورای نظارت بر نمایش ، مبتنی بر عقلانیت و اعتدال و خردورزی است خطاب به کارگردان بینوایان می گوید: « اگر نظرات و نقدهای منصفانه اعضای شورای نظارت در حذف برخی صحنه ها { ی نمایش بینوایان } نبود این اثر { حین اکران } به سرنوشت خانه نگین مبتلا می شد ». 
تولیت در ادامه واکنش خود به آخوندنصیری یادآور شده : « شما با برداشت آزاد از رمان بینوایان با استفاده از استعاره ها و دیالگوهای زیرپوستی به نقد و استهزای روحانیت و انقلابیون و فرهنگ انقلاب پرداخته بودید که با سماحت و مهربانی اعضای شورا ، پیشنهادهایی برای اصلاح این اثر ارائه شد و اگر پیشگیری داهیانه و هوشمندانه آنان در حذف برخی صحنه های ولنگارانه و مبتذل نبود ، سرنوشت دیگری برای این نمایش رقم می خورد » .  

پاسخ آقای تولیت به انتقادات صریح و بی پرده آقای آخوندنصیری باعث شد این کارگردان و هنرمندان حامی وی ، بی محابا به این عضو شورای نظارت بر نمایش شهرستان کاشان حمله کنند و با برخی تعابیر نامناسب و زشت او را غیرمتخصص و ناآشنا به هنر و ... بخوانند و بگویند : « تولیت چه کاره هنر کاشان است و ... » !  

محض اطلاع این دوستان که فقط خود را هنرمند می دانند و غیرهمفکران خود را بی هنر می خوانند باید گفت ؛ آقای عبدالرضا تولیت یکی از هنرمندان صاحب نام خوشنویسی در کاشان است که رتبه های عالی و ممتاز خود را در دوران نوجوانی از انجمن خوشنویسان ایران اخذ کرده است.
وی ضمن اینکه 5 سال مسئول کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان کاشان بوده ؛ دوره هاي نمايش خلاق و نمايشنامه نويسي و ادبيات نمايشي و نقد و بررسي کتاب را نزد استادان گرانمايه اي نظير مجتهد و کشن فلاح و دادشکر و خانجاني و حليمي در تهران گذرانده است.
تولیت بیش از 20 سال است هنرهای تنغیمی و فنون تلاوت قرآن را تدریس می کند ؛ او کارشناس ارشد علوم قرآن و حدیث است و ضمن تدریس در دانشگاه آزاد اسلامی و دوره های ضمن خدمت برخی نهادها ، در شورای فضای مجازی کاشان نیز عضویت دارد.    
او  از 7 سال پیش عضو ستاد برگزاری جشنواره تئاتر مهر بوده و 6 سال است در شورای نظارت بر نمایش کاشان عضویت دارد.

اما این بار به خاطر پاسخ محترمانه و شفاف به نظر صریح و بی پرده یک کارگردان ، مورد بی مهری چند تن از هنرمندان و به تعبیري ديگر در معرض اظهارنظرها و تسویه حسابهای سیاسی قرار می گیرد. 
بدون شک اگر آقای آخوندنصیری زحمات اعضای این شورا را در اظهارنظرهای خود ، خوار و خفیف نمی کرد ، آقای تولیت هرگز واکنشی نشان نمی داد.
   
آقای تولیت در شورای نظارت بر نمایش ، صرفاً صاحب یک رای است اما مهر سکوت خود را پس از سالها شکسته است ؛ او و همکارانش در این سالها در عین گمنامی و از خودگذشتگی ، نمایش های کاشان را برای کارگردانها پیراسته می کنند و این گمنامی قابل تحسین است.   

وی و 4 عضو دیگر این شورا بر حساسیت های فرهنگی ، اجتماعی و هنری کاشان واقفند و طبق قانون ، نمایشنامه های کاشان را از این نقاط ضعف پاکسازی می کنند : 
١.انکار، نفی، مخدوش کردن و یا اهانت به اصول و فروع دین مقدس اسلام
٢. اهانت به پیامبران الهی، ائمه معصومین(ع)، امام خمینی(ره)، رهبر کبیر انقلاب اسلامی و مراجع تقلید
٣.هتک حرمت ادیان رسمی شناخته شده در قانون اساسی
٤.ناامیدی نسبت به اصل نظام و انقلاب اسلامی
٥.توهین به مفاخر سیاسی، عامی و مذهبی کشور
٦.اشاعه فساد فحشا و اعمال منافی عفت عمومی
٧.اشاعه نژاد پرستی و نفی برابری انسان‌ها و مخصوصاً تمسخر طوایف و اقوام ایرانی
٨.تضعیف وحدت ملی، منافع و امنیت ملی و مصالح جمهوری اسلامی ایران
٩.ضعف شدید هنری به لحاظ اجرا، به نحوی که ذوق و سلیقه تماشاگران را به انحطاط بکشاند
١٠. تشویق، ترغیب و ترویج یا آموزش اعتیادهای مضر و خطرناک و راه‌های کسب درآمد از طریق نامشروع مانند قاجاق و غیره 
١١. کمک به نفوذ فرهنگی یا سیاسی یا اقتصادی بیگانگان و ضدیت با خط مشی و بینش مبنی بر حفظ استقلال کشور 
١٢. ترویج و تبلیغ مرام‌های گروه‌های محارب و غیرقانونی و فرق ضاله و همچنین دفاع از نظام‌های استبدادی و استکباری 
١٣. بیان کاذب وقایع اسلام و انقلاب اسلامی، به نحوی که موجب گمراهی بیننده شود 
١٤. هتک حرمت قشر یا صنفی از جامعه 

اعضای شورای نظارت بر نمایش کاشان بی آنکه بخواهند به حریم « سبک صاحب اثر » ورود کنند ، به تصحیح و بهبود آن اثر کمک می کنند و در عین گمنامی بر شهرت بیشتر نویسنده و کارگردان آن نمایش تاثیر می گذارند.  
در واقع اولین کسی که از زحمات اعضای شورای نظارت بر نمایش ، منتفع می شود ، کارگردان است.
اغلب کارگردانان و نویسندگان دوست ندارند نمایشنامه هایشان دچار حاشیه شود ، برای همین به نظر اعضای شورای نظارت بر نمایش اعتماد و بدان تمکین می کنند ، اما گاه کارگردان یا نویسنده عامدانه و عالمانه علاقه دارد حامیان دیدگاههای مخالف خود را با استعاره ها و کنایه ها و طعنه های نمایشی و بصری از پا بیاندازد. 
اعضای شورای نظارت بر نمایش به منزله چشم کارگردان در این مواقع ، مراقب صحنه ها و استعاره های لطمه زننده به حیثیت کارگردان اند و البته هرگونه اصلاح و حذف و جابجایی متن را با هماهنگی صاحب اثر و کارگردان انجام می دهند.
بنابر این گاه نویسنده و کارگردان ، حیثیت و حرمت هنری خود را باید مدیون زحمات اعضای شورای نظارت بر نمایش بداند.
آنان با سماحت پیشگی و سعه صدر ، هرگز لغزش صاحب اثر را به رخ او نمی کشد تا خدای ناکرده منجر به اصطکاک و سوء تفاهم نشود. 

اعضای شورای نظارت بر نمایش بنا به مسئولیت قانونی که بر عهده دارند موظفند گاه بی اعتنا به شهرت نویسنده یا کارگردان ، تصمیمهای سختی بگیرند اما نویسندگان و کارگردانان نباید خیال کنند که اعضای این شورا در دژ محکمی سنگر گرفته اند و زره پوش نشسته اند تا هنر آنها را ذبح کنند. 

بدیهی است میان صاحب اثر و ارزیاب اگر اختلاف و منازعه ای درگیرد به منیت و تحقیر و استخفاف منجر خواهد شد. 
اگر اعضای شورای نظارت بر نمایش ، فروتنانه ، کارگردان را در خبرگی خویش سهیم سازند می توانند بدقلق ترین عیب جویان را به پرشورترین طرفداران بدل کنند و به نفع اعضای شورای نظارت بر نمایش است که ارتباط حرفه ای صمیمانه ای با صاحبان اثر داشته باشد ، در عین حال آنان نباید بدقلقی ها برخی کارگردانها را به دل بگیرند و از آن سو کارگردانان هم باید با بلندنظری و شرح صدر و تواضع با خادمان گمنام نمایش کاشان همکاری کنند تا زحمت و محصولشان پاکیزه تر و آراسته تر دیده شود . 

به نزد من آن کس نکوخواه تست ، که گوید فلان خار در راه تست 
هر آن کس که عیبش نگویند پیش ، هنر داند از جاهلی عیب خویش 
 


برای آگاهی از آخرین اخبار و پیوستن به کانال تلگرامی پورتال خبری کاشان اینجا کلیک کنید.

امانت داری و اخلاق مداری
استفاده از این خبر فقط با ذکر منبع "پورتال خبری كاشان" مجاز است.


 


 

 گزارش تصویری 

 
 

 ارسال تبلیغات 

 

 

 تبلیغات 

 

مشهد اردهال کاشان 

 مطالب ویژه 

 

 شهرداری کاشان مدل جدید تکریم از خبرنگاران را رونمایی کرد 

 خبرنگار واقعی کیست؟ 

 کاشان به عنوان پایتخت نهج البلاغه کشور انتخاب شد 

 مردن، پیش و پس از کرونا و تغییر رسوم عزاداری 

 باید باور کنیم آب نداریم و کاشان از بی آبی داره جوش میاره 

 شیوع ویروس شکایت از خبرنگاران در کاشان 

 2 شکایت طی4 روز از پورتال خبری کاشان/ چالش شکایت از خبرنگاران کاشان 

 دوچرخه سواری بانوان در کاشان 

 گل واژه های مدیریت شهری ابریشمی راد در نشست خبری با خبرنگاران 

 توررسانه ای شهرداری کاشان / پروژه چار سو از تخریب در فضای مجازی تا واقعیت در فضای حقیقی 
 

 پربازدیدترین 

 
 دانشجوی کاشانی پژوهشگر برتر کشور شد

 آيين حفظ خواني قرآن؛ ميراث معنوي کاشان / عدو شود سبب خير اگر خدا خواهد

 به بهانه برگزاري يك مراسم عجيب واين بار به نام تجليل روز خبرنگار و به كام....

 مرغ همسايه غاز است

 تير كاليبر دشمن قلب بزرگ سردار علي معمار را شكافت و به قلب بي سيم چي با وفايش

 گفت‌وگو با گوينده كاشاني اخبار راديو

 بر سر آرمان هاي نظام و انقلاب و ولايت با هيچ احدي معامله نمي‌کنم

 تدوین پایان نامه های دانشگاه پیام نور کاشا ن در حفظ و احیای میراث مکتوب عالمان و فقیهان ملی

 علامه آقا سيد محمد علوي بروجردي عالمی که بیش از 50 بار شفای بوعلی را تدریس کرد

 برگزاری بزرگترين مراسم آييني محرم در نوش آباد

 نخستین کلینیک شبانه‌روزی دندانپزشکی در کاشان افتتاح شد

 33 کشور جهان مقصد کالاهای تولیدی صادراتی کاشان

 19 رمضان سالروز درگذشت غیاث الدین جمشید کاشانی

 20 درصد کاندیدهای شورای شهر کاشان جوانان 25 تا 30سال هستند

 از کتاب فرزند علی در کاشان رونمایی شد


cialis erfaring cialis i norge hva er kamagra viagra effekt viagra nettbutikk levitra eller cialis viagra norge cialis uten resept cialis pris cialis efeitos secundarios cialis bula kamagra gel comprar viagra farmacia viagra infarmed levitra comprimidos kamagra gel kamagra portugal

کليه حقوق اين سايت متعلق به پورتال خبری کاشان می باشد و استفاده از مطالب با ذکر منبع بلامانع است  
Designed & Powered by RayanMand

cheap canada goose jackets belstaff outlet parajumpers outlet timberland outlet peuterey jackets uk peuterey jacket canada goose sale uk parajumpers sale belstaff uk peuterey uk duvetica uk canada goose milano duveticapiumini parajumpers outlet segusino woolrich outlet barbour italia canada goose uomo giacca barbour canada goose roma belstaff outlet piumini duvetica canada goose outlet belstaff pelle peuterey saldi barbour giacca canada goose italia belstaff milano barbour uomo parajumpers segusino belstaff uomo canada goose prezzi
viagra gnrique viagra pour femme cialis gnrique cialis en ligne levitra gnrique levitra prix kamagra 100 kamagra 100mg kamagra kopen kamagra online cialis bijsluiter cialis kopen viagra kopen viagra online