zapatos de mujer nike free puma zapatillas zapatos gucci botas de futbol nike presto gorras new era Gafas oakley bolsos louis vuitton Adidas Neo cinturones gucci zapatillas saucony zapatillas de moda Adidas Originals Adidas Yeezy nike air force polos lacoste Adidas Stan Smith Zapatos nike

 

 صفحه اصلی | درباره ما | ارتباط با ما | تبـلیـغات

 
 

 
    

سال اقتصاد مقاومتي توليد و اشتغال به محضر مقام معظم رهبري امام خامنه ايي مدظله العالي و خانوادهاي معظم شهدا و جانبازان وايثارگران و همه ي امت هميشه در صحنه مبارکباد.

 
 

 تصویر منتخب 

 
 

 پیوندها 

 

  شهرداري هاي اقليم بزرگ کاشان

  دانشگاهها و مؤسسات آموزش عالي کاشان

  روستاهاي منطقه کاشان

  صفحات ورزشي كاشان

  صفحات اخبار اقليم بزرگ كاشان

  مراکز ، دفاتر و کانونهاي غيردولتي کاشان

  پایگاههای اطلاع رسانی

  جستجوگرها

  خبرگزاری های داخلی

  دوستان پورتال خبري کاشان

  مراکز ، دفاتر و ادارات دولتی کاشان

 
 

 تبلیغات 

 


  مشروح خبر    

جمعه 19 آبان 1396 - 58 : 10

نویسنده : حرمت السادات متولي

کد خبر : 20051

274 بازدید


  همنوا با رباب همسفر با زینب
گزارش نهم:حر بن یزید رياحي آزادمرد احرار تاریخ در کربلا

*اختصاصي پورتال خبري كاشان/ گزارش حرمت السادات متولي


 
جناب حر بن یزید رياحي شخصیتی است که بواسطه ادبش محضر حضرت زهرا سلام الله علیها مادر امام حسین (ع)مورد عنایت و بخشش آن حضرت واقع، توبه اش قبول و حر در دنیا و خوشبخت در آخرت شد همانطور که مادرش او را چنین نام نهاد.

به گزارش خبرنگار پورتال خبری کاشان / از کربلای معلا حر بن یزید رياحي، فرمانده سپاهی با يك هزار سواره نظام براي جنگ با امام حسين (ع) آمده بود که ناگهان منقلب مي شود و به سوي امام حسين(ع) مي آيد و در اين راه جان خود را فدا مي كند.

جناب حر نخستین کسی بود که راه را بر امام بست و دل کودکان حسین را لرزاند اما در پایان کار بواسطه ادبش در پاسخ این کلام امام حسین که به وی فرمودثکلتک امک (مادرت به عزایت بنشیند) سکوت و احترام کرد و گفت"اگـر كسى دیگر از اعراب نام مادرم را مى‌برد، من هم نام مادرش را مى‌بردم، ولى درباره مادرت، جز به عظمت نمى‌توانم سخن بگویم اكنون راه سومى را پیش بگیر كه نه راه مدینه بـاشد و نه كوفه تا من با عبیداللّه مكاتبه كنم و پایان این كار، عاقبت به خیرى براى من باشد و دستم به خون شما آغشته نشود." رستگار و سعادتمند دنیا وآخرت شد و از شر مهلکه یزیدیان نجات یافت.

زیارت دلچسب و شیرین حر یکباره و غیر منتظره یکشنبه شب 21 آبان 1396 مطابق با 23 صفر الاحزان 1439 از جلوی مقام امام زمان در شارع سدره نصیبم شد.

حرکت به سوی زیارت حر روحیه امید و آرامش و معنویت خاصی را به من بخشید.

خدايا پیمانه گوارای الطاف جد غریبم سیدالشهدا همچنان جاری و تمام وجودم را سیراب از این همه مهر و محبت حسینی و علوی می کند.

ماشین در حال حرکت بود تا اینکه به خیابان حر رسید و آرام آرام گنبد و گلدسته نورانی جناب حر در قاب چشمانم عکسی بی نظیرشد.

به آرامگاه حر رسیدم وارد زیارت وسیع و باصفایش شدم.

یک در بزرگ در ورودی زیارت که دقیقا مقابل حرم جناب حر بود در بوم نگاهم قاب شد.

جلوی در دو خادم مرقد حر خوش آمد گفتند و به قسمت ورودی بانوان هدایتم کردند.

وارد شدم زیارت نامه حر که با این عبارت السلام علیک ایها العبد الصالح السلام علیک ایها المجاهد الناصح شروع می شود با درخشش مرواریدهای اشک بر سیمایم لبانم را مترنم کرد.

جملات زیارت نامه حر شرح حال توبه و وصف شخصیت بالای آن جناب در کربلا بود.

عبارات این زیارت نامه از جمله السلام علیک یا من نکث بیعة یزید و فدی بروحه للحسین الشهید...، السلام علیک یا من بکاه الحسین علیه السلام و قال: ما اخطات امک اذ سمتک الحر، فانت الحر فی الدنیا و سعید فی الاخره فیالیتنی کنت معک فافوز معک کما فزت مع الحسین و اصحاب الحسین و السلام علیک یا حر بن یزید رياحي و رحمت الله و برکاته معرفت و بصیرت بالا و امام شناسی و همراهی با ولایت و تبری از دشمنان ولایت را به تو درس می دهد.

طعم شیرین زیارت با معرفت کامم را چون عسل کرد و چون بارانی حیات بخش سبزه جانم را به عطر ناب زیارتی عاشقانه معطر و متبرک گره زد.

جلوتر رفتم دست توسلم در شبکه های ضریح بسیار بزرگ و زیبای حر دخیل بست و دسته گل های طلب و تمنا و استجابت از باران اشک در بستان وجودم شکفت.

دیدن کلاه خودی با دو پر سفید که بر روی قبر گذاشته و زرهی که بر دیواره قبر نصب شده بود قصه راستین پهلوان کربلا را حکایت می کرد که نفسش را بر زمین کوبید و ریاست و حب دنیا را در معرکه حق و باطل خاک کرد.

جناب حر آن زمان که به پسرش گفت تا چشمان و دست هایش را ببند، قرآن مجید را روی آن نهد و چکمه هایش را بر گردن آویزد پهلوان نامی کربلا شد و با اقتدا به مرشد و مقتدایش حسین بن علی (ع) زیباترین و ماندگارترین و سعادتمندانه ترین فن پهلوانان جهان را با ندای لبیک یا حسین رقم زد و قهرمان در هم کوفتن سپاه نفس شد.

آری کربلا یکپارچه کلاس درس و مدرسه آزادگی مردان مردی است که در سخت ترین امتحان تاریخ در مقابله خیر و شر، مذاکره عقل و عشق و مبارزه ایمان و کفر موفق و پیروز و سعادتمند دارین شدند.

واما علت فاصله مرقد و مدفن جناب حر با حرم سیدالشهدا و سایر شهدای عاشورا در نزدیکی کربلا چیست.

دو علت برای این مساله بر اساس مستندات تاریخی گفته شده است.

اول: پس از آنكه عمر بن سعد نيروهاي خود را از كربلا بيرون برد، گروهي از بني اسد كه در آن منطقه زندگي مي كردند، آمدند و شهدا را دفن كردند، امام حسين(ع) را در همين مكاني كه الان مي بينيد دفن كردند، علي اكبر را پايين پاي امام حسين دفن كردند، شهداي ديگر را در يك قبر بزرگ دفن كردند و ابوالفضل العباس را در همانجايي كه به شهادت رسيد دفن كردند. بني اسد حبيب بن مظاهر را نزد سر امام حسين (ع) دفن كردند و او را به همراه شهداي ديگر در آن قبر بزرگ دفن نكردند چون نسبت به حبيب احترام فوق العاده اي داشتند و حبيب از همين بني اسد بود. بني تميم حر بن يزيد را در اين مكاني كه الان موجود است ، دفن كردند و او را به همراه شهداي ديگر در آن قبر بزرگ دفن نكردند. بني تميم نسبت به حر بن يزيد احترام خاصي قائل بودند . حر از همين بني تميم بود و همين بني تميم نگذاشتند سر حر بن يزيد را از بدن جدا كنند با اينكه سرهاي همه شهدا را از بدن جدا كردند. (المجالس السنيه ، سيد محسن عاملي، ص 119، مجلس 73)

اين مطلب مي رساند كه اين دو شهيد به دست قوم و قبيله خود به اين صورت دفن شده اند.

دوم:برخي نیز اعتقاد دارند كه علت اصلي جدا بودن قبر حر بن يزيد از قبر امام حسين(ع) اين است كه چون حر صاحب مقامات معنوي خاصي است ، خداوند خواسته است كه او بارگاه مستقل داشته باشد تا اولياي الهي او رابطور مشخصي زيارت كنند. (الحر بن يزيد الرياحي، نوشته علي محمد علي دخيل ، ص 41، بيروت ، لبنان) بر اين اساس اين خواست خدا بوده كه مرقد حربن يزيد زيارتگاه مستقلي براي زائران باشد و حق هم همين است زيرا در ميان آن همه شهيد ، فقط حربن يزيد موقعيت خاصي دارد.

تا ادامه سفرنامه اربعین از مسجد سهله و کوفه چشمه سار معرفت و بصیرتدان از جوشش نیفتد و وجودتان از زلال ناب آن سیراب و رهنمون لحظات سلامت نفس و فلاح و نجاح دارین باشید.

یا زهرا

 

برای آگاهی از آخرین اخبار و پیوستن به کانال تلگرامی پورتال خبری کاشان اینجا کلیک کنید.

امانت داری و اخلاق مداری
استفاده از این خبر فقط با ذکر منبع "پورتال خبری كاشان" مجاز است.


 


 

 گزارش تصویری 

 
 

 ارسال تبلیغات 

 

 

 تبلیغات 

 

مشهد اردهال کاشان 

 مطالب ویژه 

 

 گزارش تصويري آيين معارفه دكتر سيد محمد ناظم رضوي شهردار سمنان 

 بخش اول حيازدايي و قبح زدايي هدفمند/ محفلي بنام شوي زيوآلات در کاشان 

 آيت الله سازي تبعات منفي دارد 

 پان عربيسم سعودي 

 آقاي فرماندار ، آقاي شهردار ، ميزباني مسابقات جهاني كشتي در كاشان به چه قيمتي ؟؟ 

 گلايه هاي تنها گوركن دارالسلام كاشان / به خاطر نداشتن حمام خاك گور را با خودم به خانه مي برم 

 حضور رهبر انقلاب در مناطق زلزله‌زده استان کرمانشاه + گزارش تصويري 

 تحليل عمقي لايه هاي دروني حاکميت ال سعود بر عربستان/ بخش اول تبعات داخلي 

 گزارش دوازدهم: حسن ختام زیارت اربعین منور به خورشید رضوی 

 گزارش یازدهم:مسجد سهله بعد از مسجد کوفه از نظر شرافت رتبه دوم را دارد/ محل زندگی امام زمان عج در زمان ظهور 
 

 پربازدیدترین 

 
 آيين حفظ خواني قرآن؛ ميراث معنوي کاشان / عدو شود سبب خير اگر خدا خواهد

 به بهانه برگزاري يك مراسم عجيب واين بار به نام تجليل روز خبرنگار و به كام....

 گفت‌وگو با گوينده كاشاني اخبار راديو

 علامه آقا سيد محمد علوي بروجردي عالمی که بیش از 50 بار شفای بوعلی را تدریس کرد

 مرغ همسايه غاز است

 نخستین کلینیک شبانه‌روزی دندانپزشکی در کاشان افتتاح شد

 برگزاری بزرگترين مراسم آييني محرم در نوش آباد

 بر سر آرمان هاي نظام و انقلاب و ولايت با هيچ احدي معامله نمي‌کنم

 33 کشور جهان مقصد کالاهای تولیدی صادراتی کاشان

 تدوین پایان نامه های دانشگاه پیام نور کاشا ن در حفظ و احیای میراث مکتوب عالمان و فقیهان ملی

 از کتاب فرزند علی در کاشان رونمایی شد

 20 درصد کاندیدهای شورای شهر کاشان جوانان 25 تا 30سال هستند

 19 رمضان سالروز درگذشت غیاث الدین جمشید کاشانی

 تولید موج ساخت بازیهای رایانه ای ایرانی با اتکا به ذخایر فرهنگی بومی

 يك اثر تاريخي در خزاق توسط جستجوگران گنج تخريب شد


کليه حقوق اين سايت متعلق به پورتال خبری کاشان می باشد و استفاده از مطالب با ذکر منبع بلامانع است  
Designed & Powered by RayanMand

cheap canada goose jackets belstaff outlet parajumpers outlet timberland outlet peuterey jackets uk peuterey jacket canada goose sale uk parajumpers sale belstaff uk peuterey uk duvetica uk canada goose milano duveticapiumini parajumpers outlet segusino woolrich outlet barbour italia canada goose uomo giacca barbour canada goose roma belstaff outlet piumini duvetica canada goose outlet belstaff pelle peuterey saldi barbour giacca canada goose italia belstaff milano barbour uomo parajumpers segusino belstaff uomo canada goose prezzi